نکات و آموزش جامع عکاسی تایم لپس

پارسیان کالا
19 شهریور, 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
time laps

عکس تایم لپس
به زبان ساده، تایم لپس ها یک رویداد طولانی مثل ماه گرفتگی یا حرکت گیاهان را در چند ثانیه (به صورت ویدیو) یا یک عکس واحد خلاصه می کنند – عکاسی تایم لپس ثبت تصاویر یا نوردهی ها با وقفه های زمانی سپس ترکیب آن ها به یک عکس یا ساخت ویدیو از آن ها است که به نظر می رسد زمان سریع تر گذشته یا فشرده شده است. در این آموزش جامع عکاسی تایم لپس، نگاه دقیقی به تصاویر یا ویدیو های زمان گریز یا تایم لپس خواهیم داشت، نحوه انجام آن را آموزش داده و نکات آموزشی لازم را یادآور می شویم.
*تایم لپس چیست؟
تصویر تایم لپس یا زمان گریز (Time-lapse) از چندین عکس تشکیل شده که در طول یک مدت زمان، با وقفه، گرفته شده و با هم ترکیب می شوند: گاهی این عکس ها یا نوردهی های ثبت شده با وقفه زمانی را با هم ترکیب می کنند و یک عکس نهایی تشکیل می شود (مثل عکس پایین – ماه گرفتگی بر فراز شهر)، و گاهی یک ویدیو از آن ها ساخته می شود – که در هر صورت به دلیل وقفه های زمانی بین شات ها زمان فشرده شده یا به عبارتی به نظر می رسد با سرعت بیشتری سپری می شود. بنابراین تایم لپس این پتانسیل را دارد تا رویدادی طولانی مدت، مثل ماه گرفتگی، را در زمانی خیلی کوتاه تر به نمایش بگذارد.
چرا تایم لپس را امتحان کنیم؟
ویدیوهای تایم لپس می توانند دنیا را به شیوه ای خاص به ما نشان بدهند. دوربین می تواند مدت طولانی ثابت و بی حرکت بنشیند طوری که افراد نمی توانند، و این یعنی شما می توانید رویدادهای طی مدت زمان طولانی اتفاق می افتند را در زمانی کوتاه تر یا حتی یک تک عکس خلاصه کنید و به نمایش بگذارید. تایم لپس اولین بار توسط آرتور سی پیلزبری (Arthur C Pillsbury) در سال ۱۹۱۲ برای نشان دادن حرکت گل ها مورد استفاده قرار گفت.
این کار ممکن است شبیه عکاسی با نوردهی طولانی به نظر برسد، اما تفاوت کلیدی در اینجا ثبت نوردهی ها با وقفه زمانی است، بنابراین در تایم لپس یک وقفه بین نوردهی های گسسته وجود دارد – طوریکه از برخی اطلاعات صرف نظر می شود و به نظر می‌رسد زمان با سرعت بیشتری می‌گذرد.
برای انجام عکاسی تایم لپس، شما چندین نوردهی را در یک عکس واحد (تک عکس) ترکیب می کنید. به چیزهایی مانند ماه در طول ماه گرفتگی، هواپیماهایی که در طول یک روز در یک فرودگاه به زمین می نشینند، یا تغییرات نور از صبح تا شب فکر کنید. در ادامه مثال های بیشتری ارائه می دهم.
آنچه نیاز داریدسه پایه
برای عکاسی تایم لپس، داشتن سه پایه ضروری است.
از سه پایه ای استفاده کنید که ثابت و محکم باشد. به تجربه من، سه پایه های ساخته شده برای دوربین های فیلمبرداری معمولا محکم ترین سه پایه ها هستند چون این دوربین ها اغلب بسیار بزرگتر و سنگین تر هستند. اما متاسفانه آنها معمولا گران تر هستند، و حمل آنها می تواند بسیار دست و پاگیر باشد.
یک سه پایه معمولی ساخته شده برای DSLR ها باید خوب باشد اما به دنبال پایه های قوی بگردید که به طور ایمن در جای خود قفل می شوند. همچنین خوب است سه پایه شما یک قلاب برای آویزان کردن کیفتان یا یک شیء سنگین دیگر، برای افزایش ثبات داشته باشد. من به شخصه زیاد مایل به این کار نیستم، چون فکر می کنم هر حرکت آنی وزنه می تواند باعث واژگون شدن سه پایه شود. روش دیگر این است که سه پایه خود را با یک طناب قابل ارتجاع (کشدار) به زمین محکم کنید.
ریموت تریگر (کنترل از راه دور ) و اینتروالومتر
شما قطعا نمی خواهید که مجبور شوید مدت ها با دوربین خود بنشینید، و دکمه شاتر را در دوره های زمانی انتخاب شده بفشارید. نه تنها این کار عملی نیست، بلکه به احتمال زیاد هر بار که به دوربین دست می زنید، کمی آن را حرکت می دهید.
یک ریموت تریگر (با تایمر) یا اینتروالومتر به شما اجازه می دهد تا به طور خودکار، در دوره های زمانی انتخاب شده، دنباله ای از عکس ها بگیرید. به یاد داشته باشید که تمام ریموت تریگرها یا DSLR ها این قابلیت را به صورت توکار ندارند، بنابراین بهتر است چک کنید.
فیلترهای کاهنده نور یا ND
ممکن است تعجب کنید که چرا لزوما باید مقداری از نور را در حین انجام تایم لپس مسدود کنید. تکنیکی به نام «کشیدن شاتر – shutter dragging» وجود دارد که عکاسان تایم لپس دوست دارند از آن استفاده کنند. بعدا به این موضوع خواهم پرداخت.
صبر و شکیبایی
هنگامی که دارید یک تایم لپس ایجاد می کنید، مدت زمان زیادی باید منتظر بمانید. اگر شما هم مثل من هستید، پس نمی خواهید دوربین خود را بیرون بدون مراقبت رها کنید، بنابراین باید کمی تحمل داشته باشید. شما به صبر و شکیبایی و لباس متناسب با آب و هوای بیرون نیاز دارید.
پیش زمینه در اینجا فاقد جذابیت است اما با توجه به این که فوکوس بر روی ماه است، این لزوما چیز بدی نیست. مکان ها و زوایای بسیار زیادی وجود دارد که در آن شما قادر به ثبت چیزی مثل این باشید، و ممکن است این کار به کمی مهارت نیاز داشته باشد، بنابراین خیلی ها ممکن است شانس موفقیت نداشته باشند.
در نگاه اول، من ممکن است به «نوردهی طولانی» در این تصویر فکر کنم، اما جدا از رده های نور در پایین، آتش بازی ها برای آن که نوردهی طولانی باشند، بیش از حد شارپ به نظر می رسند. به احتمال زیاد، این یک عکس ترکیبی است که قسمت پایین آن نودهی طولانی است و آتش بازی ها مجموعه ای از عکس های تکی هستند، که در طول زمان گرفته و با هم ترکیب شدند (تایم لپس).
من یک روش شبیه به این اما به صورت عمودی اش را دیده ام. شما می توانید استدلال کنید که این واقعا تنها به دو تصویر نیاز داشته – یکی در شب و یکی در طول روز، اما شما مجبور هستید مکان عکس و موقعیت دوربین را دقیق به دست آورید تا بتوانید آن را به طور یکپارچه ویرایش کنید.
به تایم لپس خود حرکت اضافه کنید
این ویدیو فوق العاده است، چون یک تایم لپس از یک تایم لپس را نشان می دهد! عکاس از یک لغزنده (اسلایدر) مکانیزه بین دو سه پایه استفاده کرده، و حرکت آرام تایم لپس که آنها در حال عکاسی از آن هستند را ثبت کرده است.
این به این معنی است که علاوه بر حرکت رویدادی که شما در حال عکاسی از آن هستید، می توانید کمی حرکت دیگر نیز در داخل کادر اضافه کنید تا به حفظ جذابیت آن کمک کرده و مانع از کمی تکراری شدن تایم لپس خود شوید.
تکنیکبرنامه ریزی
برنامه ریزی خوب برای تایم لپس کاملا ضروری است. اگر تایم لپس در فضای بیرون است، دوربین شما مدتی در معرض هوای آزاد قرار می گیرد. آیا باران می بارد؟ آیا باد می وزد؟ پیش بینی آب و هوای محلی خود را به بهترین شکلی که می توانید بررسی کنید و برای بدترین حالت آماده شوید.
کشیدن شاتر برای به دست آوردن نرمی
از آنجا که شما باید فریم های زیادی را با هم ترکیب کنید تا یک دنباله در حال حرکت ایجاد کنید، از یک سرعت شاتر آهسته تر (این جایی است که فیلتر ND که قبلا ذکر شد وارد عمل می شود – شما برای عکاسی از یک صحنه روشن به آن نیاز خواهید داشت) و از ماتی حرکت (motion blur) برای ایجاد یک توهم از تایم لپسی با ظاهر نرم تر استفاده کنید. این که شاتر را چه مدت باز بگذارید، به این که چقدر حرکت در کادر است بستگی خواهد داشت.
شما همچنین می توانید با گرفتن تصاویر بیشتر از رویداد خود، به نرمی بیشتر کمک کنید. هرچه بیشتر عکس داشته باشید، نرم تر خواهد شد.
کادربندی مناسب
تایم لپس به خودی خود می تواند جذاب باشد، اما با این حال مانند گرفتن یک عکس خوب با آن برخورد کنید. یک پیش زمینه جالب داشته باشید و مطمئن شوید چیزی که دارید از آن تایم لپس می گیرید ارزشش را دارد. اگر بعید است که مخاطبان شما خیلی تحت تاثیر قرار گیرند اما هنوز هم می خواهید آن را ثبت کنید و به اشتراک بگذارید؛ آن را کوتاه تر بسازید.
نحوه فوکوس
بسیار شبیه تنظیم یک نوردهی طولانی، شما باید فوکوس خود را به صورت دستی تنظیم کنید – به احتمال زیاد تا بینهایت اگر در حال عکاسی از مناظر هستید. به یاد داشته باشید که قبل از نصب فیلتر (اگر از فیلتر استفاده می کنید)، فوکوس را تنظیم کنید؛ دیدن از میان شیشه تیره یک فیلتر ND قوی می تواند سخت یا حتی غیر ممکن باشد.
انتخاب وقفه های زمانی مناسب
این که فاصله بین رها شدن های شاتر یا وقفه بین نوردهی ها چقدر باشد، متفاوت خواهد بود. اگر دارید حرکتی را نشان می دهید که در حال حاضر بسیار سریع است (حرکت سریع ابرها یا آب جاری)، آن وقت وقفه باید کوتاه تر از وقتی باشد که از یک جسم در حال حرکت آهسته، مانند خورشید و ماه یا یک گیاه عکس می گیرید.
اگر دارید از یک چیز کمیاب تر، مانند مثال هواپیمای در حال فرود در یک فرودگاه عکس می گیرید، ممکن است بخواهید تایمر را کلا کنار بگذارید و در زمان مناسب، فقط به صورت دستی شاتر را با ریموت خود رها کنید.
چند محاسبه سریع
شما به ۲۵ فریم برای ایجاد یک ثانیه ویدیو نیاز دارید، بنابراین برای ۲۰ ثانیه فیلم شما به ۵۰۰ فریم نیاز دارید.
فرض کنید که شما می خواهید ماه را در میان آسمان به مدت یک ساعت دنبال کنید و در پایان، می خواهید آن را به ۳۰ ثانیه فشرده کنید. شما ۳۰ را در ۲۵ (فریم) ضرب می کنید که می شود ۷۵۰، بنابراین در یک ساعتی که فرصت دارید باید ۷۵۰ عکس ثبت کنید تا بتوانید ویدیو ۳۰ ثانیه ای خود را از آن ها بسازید. می دانم، سر من هم درد گرفت.
اگر نمی دانید «رویداد» شما چقدر طول خواهد کشید، بی نهایت یا معادل آن را بر روی ریموت خود انتخاب کرده، و صبر کنید!
پردازش
اساسا، هر نرم افزاری که ویدیو پردازش می کند به شما اجازه می دهد یک تایم لپس بسازید. چیزی که شما در واقع باید در نظر بگیرید این است آیا باید تصاویر خود را ویرایش کنید و چگونه؟
یک راه، ایجاد یک اکشن فتوشاپ است که می توانید به تمام تصاویر خود اعمال کنید، اما آگاه باشید: اگر نور تغییر کند (به غروب آفتاب فکر کنید) آن وقت اکشن شما ممکن است در میانه مجموعه شما کاملا متفاوت از آغاز آن به نظر برسد.
یک راه دیگر و شاید عملی تر، این است که اول ویدیوی خود را ایجاد کنید و سپس آن را ویرایش کنید، بنابراین به جای صدها فایل بالقوه، با یک فایل کار می کنید.
*مشکلات بالقوهتغییرات بالقوه
در بالا، به تغییرات نور بالقوه در تصاویر شما اشاره کردم، و این نیز چیزی است که شما باید در حین ایجاد تایم لپس خود از آن آگاه باشید.
بهتر است که به صورت دستی به شیوه ای که برای کل رویداد بهتر باشد، نوردهی کنید. تنها زمانی که واقعا مشکل به وجود می آید، در طول رویدادهای دارای تغییر نور است: باز هم، مثل غروب یا طلوع آفتاب.
اگر واقعا باید در طول عکاسی خود تغییری ایجاد کنید، به یاد داشته باشید که هر تغییر عمده ممکن است در تایم لپس نهایی شما واضح و «پرشی» به نظر برسد. سعی کنید تنها تنظیمات جزئی ایجاد کنید، و آنها را از طریق ریموت خود یا اتصال دوربین به یک اپلیکیشن انجام دهید – اگر برای ایجاد تنظیمات به دوربین خود دست بزنید، این احتمال وجود دارد که آن را حرکت دهید.
ذخیره سازی
اگر در حال عکاسی صدها عکس هستید، ممکن است بخواهید در مورد فضای ذخیره سازی، بر روی کارت SD/CF و سپس بر روی کامپیوتر خود زمانی که می خواهید آنها را ویرایش کنید، فکر کنید.
اگر معمولا با فرمت RAW عکس می گیرید و یک دوربین دارای مگاپیکسل بالا دارید، فضای ذخیره سازی ممکن است از پس این همه تصویر برنیاید، بنابراین ممکن است بخواهید برای صرفه جویی در فضا و زمان بارگزاری، نوع فایل را به JPEG تغییر دهید.
نکات مهم برای تایم لپس
۱- بر روی یک سه پایه محکم سرمایه گذاری کنید.
۲- از یک اینتروالومتر استفاده کنید.
۳- دقیق برنامه ریزی کرده و پیش بینی های وضع آب و هوا را بررسی کنید.
۴- از «کشیدن شاتر» برای ایجاد حرکت نرم تر استفاده کنید.
۵- برای صرفه جویی در فضا، در مورد عکاسی در فرمت JPEG به جای RAW فکر کنید.
ارزیابی نهایی
تایم لپس بسیار سرگرم کننده، و راه مهمی برای ثبت چیزی است که ما نمی توانیم تنها با یک عکس به دست آوریم. همچنین جای پای خوبی به سمت (ساخت) فیلم است، اگر عکاس هستید.
شما برای تایم لپس به چیزهایی مانند یک سه پایه و یک اینتروالومتر نیاز دارید، تقریبا هر چیزی که عکس می گیرد، قادر به ایجاد یک تایم لپس خواهد بود.
مطمئن شوید که سه پایه شما محکم باشد. من یک ویدیوی نسبتا خنده دار از دوربین شریکم دارم که بعد از این که سه پایه اش در باد شدید تکان می خورد، به زمین می افتد. دوربین سالم بود، اما می توانست درس خیلی گران قیمتی باشد – گران تر از خریدن یک سه پایه مناسب!
یک فیلتر ND بگیرید اگر می خواهید در طول روز تایم لپس ایجاد کنید و از آن برای نوردهی های طولانی تر استفاده کنید، تکنیکی که تحت عنوان «کشیدن شاتر»، برای به دست آوردن یک ویدیوی نهایی نرم تر شناخته شده است.
برنامه ریزی کنید. این احتمال وجود دارد که برای رسیدن به تایم لپس ایده آل خود مجبور باشید مدت زیادی منتظر بمانید و شما نمی خواهید مجبور شوید آن زمان را دوباره تکرار کنید چون از اول برای آن برنامه ریزی نکرده بودید. محدوده محل خود را مشخص کنید، از اپلیکیشن ها برای چک کردن چیزهایی مانند آب و هوا و موقعیت خورشید استفاده کنید و مطمئن شوید که هر جا هستید، ایمن باشید و لباس و لوازم متناسب با آب و هوا به همراه داشته باشید!
به صورت دستی فوکوس کنید و عکس های خود را تنظیم کنید تا از مشکلاتی مانند تنظیم دوربین خود برای تغییر نور، اجتناب کنید. اگر باید در طول رویداد تنظیماتی ایجاد کنید، سعی کنید تغییرات جزئی را از طریق یک اپلیکیشن یا ریموت انجام دهید، به طوری که در روند این کار به دوربین دست نزنید.
برای تعیین تعداد تصاویری که باید بگیرید، به یاد داشته باشید که ۲۵ فریم (۳۰ اگر در آمریکا هستید) یک ثانیه ویدیو است، بنابراین مشخص کنید که می خواهید فیلم نهایی شما چه مدت باشد و سپس زمان آن را با طول رویداد خود مشخص کنید.
به یاد داشته باشید که عکاسی بالقوه از صدها تصویر در فرمت RAW می تواند مقدار بسیار زیادی فضا، هم بر روی کارت حافظه و هم هارد دیسک شما اشغال کند. ممکن است عاقلانه باشد که برای پروژه هایی مانند این در فرمت JPEG عکس بگیرید.
در هنگام ویرایش، در مورد این که آیا می خواهید هر تصویر را به صورت جداگانه ویرایش کنید یا نه فکر کنید، که می تواند کار بسیار زیادی باشد، یا این که در عوض آیا می توانید اول ویدیوی خود را بسازید و سپس بر روی آن کار کنید.
هنگامی که تازه دارید این کار را شروع می کنید، عاقلانه است که با رویدادهای کوچک تر شروع کنید و ویدیوهایی با طول کوتاه تر را هدف قرار دهید، تا وقتی که به این روند عادت کنید. انتظار برای چنین مدت طولانی و نیاز به پردازش این همه تصویر برای رسیدن به یک ویدیوی بسیار کوتاه می تواند خسته کننده باشد، اما با تمرین، در این کار بهتر می شوید و این روند را به یک ریتم ثابت می رسانید.
از این کار لذت ببرید و سعی کنید به راه های جدید و متفاوت برای جای دادن عکاسی تایم لپس در جریان کار خود فکر کنید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.