باید توجه داشت که هر لنزی یک کارایی خاصی برای ما دارد و قابلیت عکس برداری وهم فیلم برداری دارد. یکی از راههای افزایش کیفیت خروجی عکس و فیلم خرید لنزهای جانبی گوشی موبایل هستند که  انواع مختلفی دارد و هر کدام برای نوعی استفاده طراحی شده اند. به این نوع لنزها لنزهای کلیپسی هم میگویند که قابلیت حمل و نقل دارند و قابلیت اتصال به انواع گوشی ها را دارد .

 

در ادامه با انواع لنزهای پر کاربرد آشنا می شویم :

 

لنز ماکرو / Macro :

این نوع لنز برای عکس برداری و فیلم برداری از اجسام کوچک استفاده می شود و تصویری میکروسکوپی را به ما نشان می دهد باید به این نکته هم توجه داشت که این نوع لنز هیچ تاثیری بر روی کیفیت عکس برداری و فیلم برداری ندارد. 
لنزهای ماکرو (Macro Lens) لنزهایی هستند که برای عکاسی در فاصله بسیار نزدیک به سوژه و انجام بزرگنمایی سوژه طراحی شده اند. فواصل کانونی لنزهای ماکرو بر اساس طراحی ساختارشان متفاوت است. ولی بیشترین فواصل کانونی مورد استفاده بین 50-200mm می باشد. با این نوع لنزها می توان دوربین را کاملا به سوژه نزدیک نمود و در فواصل بسیار نزدیک به سوژه ، فوکوس را انجام داد.


با لنزهای ماکرو بر اساس میزان بزرگنمایی آنها، می توان تصویر سوژه را با اندازه واقعی (نسبت یک به یک 1:1) و یا بزرگتر ثبت نمود. خصوصیت اصلی این لنزها این است که امکان نزدیک شدن خیلی زیاد به سوژه را برای عکاس فراهم می نماید. عکاسی ماکرو از اشیاء و موجودات ریز عمدتا با این نوع لنزها انجام می شود.

 

لنز واید انگل یا زاویه باز / Wide angle :

این لنزفاصله کانونی زیادی دارد به همین منظور قابلیت عکاسی و فیلمبرداری با کیفیت بالا دارد و اصلی ترین لنز در گوشی های موبایل می باشد. لنزهای واید انگل برای ایجاد یک قاب بزرگتر برای شخصیت‌ها و محیط به عبارت ساده‌تر از فاصله کانونی کوتاه با یک میدان دید وسیع‌تر برخوردار هستند.  لنزهایی که دارای فاصله کانونی کوتاه هستند، دارای زاویه دید بزرگتری نیز می باشند به همین علت به آنها لنز زاویه باز (Wide Angle) یا بطور اختصار، واید گفته می شود.

 

لنز زوم / Zoom :
لنـزهایی را زوم (Zoom) می گویند که فاصله کانونی در آنها متغیر است و در فاصله مشخصی می توان آنها را بر روی فاصله کانونی خاصی تنظیم نمود. این لنزها با اعداد کوتاه ترین و بلندترین فاصله کانونی خود مشخص می شوند. مثلا در لنز زوم 24-105mm فاصله کانونی از 24mm تا 105mm قابل تغییر است.
برای نمایش میزان بزرگنمایی در لنزهای زوم گاهی از نسبت حداکثر بزرگنمایی در حد بالای فاصله کانونی خود به حداقل بزرگنمایی در حد پایین فاصله کانونی استفاده می شود. به عنوان مثال در یک لنز 100-400mm ، اندازه زوم به میزان 4:1 و یا 4x در نظر گرفته می شود.

 

لنـز چشم ماهی / Fisheye Lens :
لنز چشم ماهی (Fisheye Lens) نوعی لنز اولترا واید است که علاوه بر اینکه زاویه دید بسیار باز دارند، پرسپکتیو تصویر را به شکل کروی در می آورند. لنزهای چشم ماهی جزء دسته لنزهای خط منحنی (Curvilinear Lens) اولتراواید هستند که در تصاویری که با آنها گرفته می شود اعوجاج (Distortion) و انحنای خطوط به شدت اتفاق می افتد و عناصر تصویر دچار نوعی اختلال شکلی (deformity) می گردند.

معمولا فاصله کانونی در این لنزها 16mm و کمتر است و زاویه دید آنها معمولا بین 100 تا 180 درجه می باشد. تصاویر عمدتا به صورت کروی شکل دیده می شوند و به همین علت نام این نوع لنزها را چشم ماهی گذاشته اند.

 

لنز زاویه بسته یا تله فوتو / Telephoto :

لنزهایی که دارای فاصله کانونی بلند تر از نرمال هستند، زاویه دید کوچکتری نیز دارند. این لنزها، لنز زاویه بسته یا تله فوتو (Telephoto Lens) نامیده می شوند. (و بطور اختصار به آنها لنز تله می گویند.) این نوع لنز از دوتکنولوژی مورد استفاده برای زوم بهره میگیرد این تکنولوژی ها عبارت است از زوم دیجیتال وزوم اپتیکال، زوم دیجیتال همان زوم معمولی است که هرچه زوم بیشتر شود کیفیت عکس و فیلم کم میشود ولی زوم اپتیکال این موضوع را برطرف میکند و مانع از کم شدن کیفیت می شود.