میکروفن کندانسر چیست ؟

پارسیان کالا
2 خرداد, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
میکروفن کندانسر

میکروفن کندانسر به یک نوع از میکروفن‌های الکترواکوستیکی گفته می‌شود که از یک کپسول الکترواستاتیک برای تبدیل انرژی صوتی به انرژی الکتریکی استفاده می‌کند. در این نوع میکروفن، کپسول الکترواستاتیک شامل دو پلات ثابت و متحرک است که با فاصله‌گیری در هنگام تغییر فشار صوتی، یک اختلاف پتانسیل الکتریکی ایجاد می‌کند.

 

سپس این اختلاف پتانسیل توسط مدار الکترونیکی درون میکروفن تقویت و به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود. میکروفن‌های کندانسر به دلیل دقت و وفاداری بالا در تولید صدا، به عنوان یکی از پرکاربردترین نوع میکروفن‌ها در صنعت موسیقی، پادکست، ضبط صدا و سایر برنامه‌های زنده و استودیویی استفاده می‌شوند. همچنین، میکروفن‌های کندانسر به دلیل حساسیت زیاد به صداهای کوچک و پایین، برای ضبط صدا در محیط‌های صامت و کم نویز، مانند استودیوهای ضبط صدا، استفاده می‌شوند.

 

 

میکروفن کندانسر انواع مختلفی دارد که به طور کلی به دو دسته کلی زیر قابل تقسیم‌بندی هستند:

 

1. میکروفن کندانسر الکتروتاتیک:

در این نوع میکروفن، کپسول به صورت یک صفحه دایره‌ای کوچک با ضخامت بسیار کم، شامل یک الکترود ثابت و یک الکترود حرکتی است که با تغییر فاصله این دو الکترود، شار برقی تولید می‌شود.

 

2. میکروفن کندانسر الکتروستاتیک:

در این نوع میکروفن، کپسول شامل دو الکترود استاتیک است که با تغییر فاصله آن‌ها، شار الکتریکی تولید می‌شود.

 

 

همچنین، بر اساس نوع الکترود استفاده شده در کپسول، میکروفن‌های کندانسر می‌توانند به دو دسته کلی زیر تقسیم شوند:

 

1. میکروفن کندانسر الکترتایپ (Electret Condenser Microphone):

در این نوع میکروفن، از الکترود شارژ شده برای تشدید شار الکتریکی در کپسول استفاده می‌شود که به آن الکترت گفته می‌شود. این نوع میکروفن‌ها به دلیل هزینه کمتر و اندازه کوچکتر، برای استفاده در دستگاه‌های مختلفی مانند تلفن همراه، دوربین‌های دیجیتال و سایر دستگاه‌های الکترونیکی کاربرای استفاده در دستگاه‌های مختلفی مانند تلفن همراه، دوربین‌های دیجیتال و سایر دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد دارند.

 

2. میکروفن کندانسر بدون الکترت (Non-Electret Condenser Microphone):

در این نوع میکروفن‌ها، برای شارژ الکترودها از یک منبع خارجی از نوع باتری، فانتوم پاور یا تغذیه الکتریکی استفاده می‌شود. این نوع میکروفن‌ها به دلیل کیفیت صدای بالاتر، برای استفاده در صنایع حرفه‌ای مانند صنعت موسیقی، فیلم‌سازی و پادکست سازی استفاده می‌شوند.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.